الو وردپرس

سئو چیست و چرا اهمیت دارد؟ (بخش اول)

سئو چیست؟

سئو چیست؟

اگر مدیر یک وب سایت هستید، قطعا به دنبال راه‌هایی برای افزایش بازدید وب سایتتان هستید. یکی از بهترین و مهمترین روش‌های افزایش بازدید سایت، رسیدن به رتبه‌های اول گوگل در کلمات کلیدی مرتبط با زمینه فعالیت وب سایتتان از طریق کار بر روی سئو و بهینه سازی سایت است.

اگر بخواهیم یک تعریف ساده و رایج از کلمۀ سئو ارائه کنیم، احتمالا باید بگوییم SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی برای موتورهای جستجو است. این تعریف هرچند تعریف دقیقی است، اما شاید برای کسانی که برای اولین بار با این عبارت روبرو می‌شوند، تعریف مناسبی نباشد.

اجازه دهید تعریف بهتری از سئو ارائه کنیم:

سئو مجموعه اقداماتی است که در جهت کسب رتبه‌های برتر در نتایج جستجو انجام می‌شود.

بیش از 200 پارامتر هنگام رتبه‌بندی وب سایت‌ها توسط موتورهای جستجو مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. اصلی‌ترین وظیفه ما، شناسایی این پارامترها و بهینه سازی وب سایتمان بر اساس آنهاست. حال که با تعریف سئو آشنا شدیم، می‌توانیم حدس بزنیم که چرا سئو می‌تواند درآمد ما از وب سایتمان را تا چندین برابر افزایش دهد. سئو چیست؟

هنگامی که وب سایت ما در رتبه‌های اول نتایج جستجو قرار داشته باشد، کاربران زیادی از طریق جستجو در گوگل وارد وب سایت ما شده و احتمالا از محصولات یا خدمات ما استفاده می‌کنند. در این صورت، به جای محدود شدن به مشتریان قدیمی و کسانی که از طریق تبلیغات محیطی با ما آشنا می‌شوند، می‌توانیم در دسترس میلیون‌ها کاربری که از سراسر جهان به اینترنت دسترسی دارند، قرار گیریم.

سئو چیست؟

چه کارهایی سئو است؟

برای اینکه بدانیم به چه کارهایی سئو گفته می‌شود، بهتر است ابتدا با وظایف اصلی موتورهای جستجو آشنا شویم.

موتورهای جستجو دو وظیفۀ اصلی بر عهده دارند: سئو چیست؟

1. جستجو (خزیدن) میان صفحات وب سایت‌ها و ثبت اطلاعات آنها
2. نمایش بهترین نتایج به کاربر هنگام جستجوی یک عبارت خاص

موتورهای جستجو برای اینکه وظیفۀ اول خود را به درستی انجام دهند، قوانین و استانداردهایی برای مدیران وب سایت‌ها تعریف کرده‌اند که بهتر است آنها را در وب سایتشان رعایت کنند. هر چه این قوانین بیشتر رعایت شوند، موتورهای جستجو امتیاز بالاتری برای آن وب سایت در نظر گرفته و احتمال اینکه وب سایت مورد نظر را در رتبه‌های بالاتری قرار دهند، افزایش می‌یابد.

البته قضیه به این سادگی هم نیست. اگر این امکان وجود داشت که صرفا با رعایت قوانین اعلام شده از سوی موتورهای جستجو به رتبه‌های اول برسیم، بسیاری از وب سایت‌ها در صفحه اول نتایج قرار داشتند، در صورتی که صفحۀ اول نتایج گوگل فقط برای 10 سایت جا دارد و مابقی وب سایت‌ها در صفحات بعدی نمایش داده می‌شوند.

چه کارهایی سئو نیست؟

یک مدیر خوب دائما در حال کار بر روی وب سایت خود است تا بتواند با انتشار محتوای مفید، تبلیغات، بازاریابی آنلاین و… به جذب مخاطبان بیشتر و در نتیجه افزایش فروش بپردازد؛ اما سؤالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که آیا به تمامی فعالیت‌هایی که مدیر یک وب سایت بر روی سایت خود انجام می‌دهد تا بازدیدکنندگان بیشتری جذب کند، سئو گفته می‌شود؟ قطعا خیر! سئو چیست؟

مدیر یک وب سایت ممکن است از روش‌های مختلفی برای جذب بازدیدکننده استفاده کند. ممکن است در وب سایت‌های مختلفی تبلیغات کند، با استفاده از ایمیل مارکتینگ سعی در جذب بازدیدکننده از طریق ارسال ایمیل به کاربران را داشته باشد و یا با استفاده از سرویس تبلیغات گوگل، تبلیغات کلیکی خریداری
کند.

قطعا هیچ کدام از موارد بالا تأثیر مستقیمی بر روی سئوی وب سایت مورد نظر نخواهند داشت و تنها می‌توانند به افزایش بازدید کمک کنند. در واقع، سئو صرفا به اقداماتی گفته می‌شود که باعث جذب بازدید طبیعی از موتورهای جستجو شود. سایر اقداماتی که برای جذب بازدیدکننده و افزایش فروش انجام می‌شود را می‌توان در دسته‌بندی بازاریابی اینترنتی قرار داد.

ادامه این مقاله را از طریق این لینک، مطالعه کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *